Сайт учителя-мовника Ілони Юріївни Кулик

Головна сторінка
Методична скринька
Позакласна робота
З Україною в серці
Для батьків
Календар свят
Календарні свята та події. Спілкуємося українською
Календар України
Календар України
Гостьова книга
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Розробки уроків. Дидактичний матеріал » Українська мова

План-конспект уроку_6 клас
[ · Скачати дистанційно () ] 02.08.2017, 23:10

Тема: Основні способи словотворення: префіксальний, суфіксальний, префіксально-суфіксальний, безафіксний, складання основ, абревіатури, перехід слів із однієї частини мови в іншу

Мета:

  • ознайомити шестикласників з основними способами словотворення;
  • розвивати навики вміння змінювати й утворювати нові слова;
  • виховувати в учнів почуття любові до краси й багатства осені, до творчості українських письменників

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування вмінь

Обладнання: таблиця «Основні способи словотворення», підручник, дидактичний матеріал 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Організація класу. Привітання. Перевірка готовності до уроку.

Діти записують дату в зошитах.

На дошці зображено частину опорної схеми та опорні слова

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку

Сьогодні ми з вами продовжуємо вивчати розділ української мови, який має назву СЛОВОТВІР. Запишіть тему уроку «Основні способи словотворення: префіксальний, суфіксальний, префіксально-суфіксальний, безафіксний, складання основ, абревіатури, перехід слів із однієї частини мови в іншу»

А на сьогоднішній урок я висуваю перед вами такі завдання:

  • ознайомитись із основними способами словотвору;
  • сформувати загально пізнавальні вміння змінювати й утворювати нові слова;
  • звернути увагу на красу і багатство осені.
  1. Робота з епіграфом

Облітають квіти, обриває вітер

пелюстки печальні в синій тишині.

По садах пустинних їде гордовито

осінь жовтокоса на баскім коні.

Василь Симоненко

 

Учитель. Прошу звернути увагу на слова, що записанi на дошцi. Це уривок з віршу Василя Симоненка «Осінь». Подивіться, як автор зобразив осінню пору. За допомогою яких художніх засобів він це зробив?

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Лінгвістичне дослідження (повторення вивченого у 5 класі)

Листки, листя, листячко, листочок, листопад;

Сирість, сирий, сирник, відсиріти.

  • Порівняйте слова. Зробіть розбір слів за будовою.
  • Зробіть висновок про те, чим відрізняються спільнокореневі слова від форм слова.

Бесіда

Спільнокореневі слова — це слова зі спільним коренем, але з різними лексичними значеннями. Можуть належати як до однієї, так і до різних частин мови.

Форми слова — це зміни слова за відмінками, числами, родами чи особами (стіл-стола, прийшов-прийшла, смієшся-сміються, парта-парти-партами).

Як відрізняються форми одного і того самого слова від спільно-кореневих слів?

Запам'ятай! Є спільнокореневі слова і форми слова. Слова книжка і книжкою не є спільнокореневими. Це форма одного й того самого слова!

 

ІV. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу

  1. Робота з підручником

Діти, давайте розглянемо та опрацюємо таблицю «Основні способи словотворення» на стор.55 підручника та доповнимо опорну схему на дошці.

  1. Практична робота. Виразно прочитати вірш. Продемонструйте прикладами з нього способи творення слів.

Облітають квіти, обриває вітер

пелюстки печальні в синій тишині.

По садах пустинних їде гордовито

осінь жовтокоса на баскім коні.

В далечінь холодну без жалю за літом

синьоока осінь їде навмання.

В'яне все навколо, де пройдуть копита,

золоті копита чорного коня.

Облітають квіти, обриває вітер

пелюстки печальні й розкида кругом.

Скрізь якась покора в тишині розлита,

і берізка гола мерзне за вікном.

Василь Симоненко

V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи

  1. Виконання вправ ( робота в зошиті).
  • Робота з таблицею (Вправа 131, стор. 56)

Фізкультхвилинка

А тепер давайте відпочинемо і трішечки порухаємось.

У дорозі всі стомились,

Адже добре потрудились.

Тож давайте для розрядки

Зробимо кілька вправ зарядки.

Руки - вгору, руки – вниз,

На сусіда подивись.

Руки – вгору, руки – в боки,

І зроби чотири кроки.

Раз – присіли, два – устали,

Пострибали, пострибали.

За столи тепер сідаймо, за знаннями вирушаймо.

  1. Словотворча робота

Утворіть і запишіть від поданих пар слів нові слова способом складання основ і навпаки (будівельний матеріал – будматеріал):

  1. чорноморський –;
  2. карі очі –;
  3. зорі падають –;
  4. водограй –;
  5. трусити землю –;
  6. чорнобровий –;
  7.  

КЛЮЧ:1 - чорне море; 2 – кароокий; 3 – зорепад;4 - вода грає; 5 – землетрус; 6 - чорні брови

  1. Вибірково-розподільна робота (Впр.133, стор.56)

VI. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

  1. Установіть відповідність (ЗНО)
  1. Виореш
  2. Посієш
  3. Вродиться
  4. Дощик
  5. Листопадовий

6. Навесні

A.Префіксальний

Б. Суфіксальний

B. Префіксально-суфіксальний

Г. Перехід слів з однієї частини мови в іншу

Ґ. Складання основ

КЛЮЧ:

1 – А; 2 – А; 3 – В; 4 – Б; 5 – Ґ; 6 – Г

  1. Лінгвістична гра «Угадай спосіб творення слів»

Клас ділиться на дві групи. Учитель говорить слово, учні називають спосіб його творення.

Заходити, молодість, хвилеріз, безмежний, холодненький, прехороший, читання, надбрівний, затишок, безвідповідальний, безвідповідально, вітерець, лісостеп, сільськогосподарський.

VІІ. Підведення підсумків уроку

Рефлексія

  • Що вам сподобалося робити на уроці? Який настрій у вас після уроку?
  • То чи виконали ми завдання, поставлені до уроку&
  • VІІІ. Оцінювання

ІХ. Домашнє завдання: вивчити способи словотворення, повт. §17, Впр. 134, 138 (І завд.)

 

 

Категорія: Українська мова | Додав: il_kulyk
Переглядів: 943 | Завантажень: 216 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar