Сайт учителя-мовника Ілони Юріївни Кулик

Головна сторінка
Методична скринька
Позакласна робота
З Україною в серці
Для батьків
Календар свят
Календарні свята та події. Спілкуємося українською
Календар України
Календар України
Гостьова книга
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Розробки уроків. Дидактичний матеріал » Українська мова

План-конспект уроку_6 клас
[ · Скачати дистанційно () ] 02.08.2017, 22:52

Тема: Змінювання і творення слів. Твірне слово – база для творення іншого слова

Мета:

  • повторити ранiше засвоєний матерiал; дати поняття про словотворення та формотворення, твірне слово як базу для утворення іншого слова;
  • розвивати загально пізнавальні вміння учнів змінювати й утворювати нові слова; розрізняти твірне та похідне слово; збагачувати активний словниковий запас учнiв;
  • виховувати любов, повагу, уміння цінувати природу; звернути увагу дітей на красу й багатство осені

Тип уроку:

урок засвоєння нових знань

Обладнання:

підручник, словник, дидактичний матеріал

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку

  1. Розгадування ребуса

Учитель. Сьогодні ми з вами розпочинаємо вивчення нового розділу української мови, який має назву СЛОВОТВІР. Запишіть тему уроку «Змінювання і творення слів. Твірне слово – база для творення іншого слова»

Словотвір – це розділ мовознавчої науки, який вивчає творення слів. (Учні записують визначення у зошити).

Під час вивчення цього розділу ми познайомимось із основними способами словотворення, зі змінами приголосних при творенні іменників і прикметників, з творенням складних і складноскорочених слів.

А на сьогоднішній урок я висуваю перед вами такі завдання:

  • ознайомитись із розділом мовознавства «Словотвір»;
  • вміти розрізняти твірне та похідне слово;
  • сформовувати загально пізнавальні вміння змінювати й утворювати нові слова;
  • звернути увагу на красу і багатство осені.
  1. Робота з епіграфом

Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–

Оці степи, це небо, ці ліси,…

Усе як є – дорога,явори,

Усе моє,все зветься – Україна…

Ліна Костенко

Учитель. Прошу звернути увагу на слова, що записанi на дошцi. Це своєрiдний епiграф до лексичного матерiалу, який буде використано на уроках протягом вивчення розділу «Словотвір. Орфографія». Дидактичний матеріал висвітлюватиме тему «Я і природа». Говоритимемо про красу природи, її роль у творчості українських письменників.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Вікторина «Знавець розділів мовознавства»
  • Що вивчає синтаксис?
  • Що вивчає морфологiя?
  • Який роздiл науки про мову вивчає правильну вимову слiв?
  • У якому роздiлi вивчаються правила передавання усного мовлення на письмi?
  • Що вивчає фонетика?
  • Що вивчає лексикологiя?
  • У якому роздiлi вивчається будова речень та словосполучень?
  1. Колективна робота з текстом
  • Прослухати текст. Дібрати заголовок. Визначити тему й основну думку висловлювання.

Зменшення світла і зміна кольорів у природі вказують на осінь. Золотяться березові гаї, на бульварах і в парках устеляються першим жовтим листям доріжки.

Вітер підхоплює крилаті насінини березок і липок, кленів і сосонок і переносить їх на далекі відстані. На своїх парашутиках з легких пушинок подорожують з місця на місце й насінини кульбаби та осоту. 23 вересня день дорівнює ночі. Тому й звуть його днем осіннього рівнодення (За А. Волковою).

  • З’ясувати, за допомогою яких значущих частин утворено слова (Зменшення, березок, липок, сосонок, пушинок, рівнодення). Яку роль вони виконують?
  • Розтлумачити слова кульбаби, бульвари та запам’ятати їх значення.

МАТЕРІАЛ ДЛЯ УЧИТЕЛЯ

КУЛЬБА́БА – трав’яниста рослина родини складноцвітих, стебло якої виділяє молочний сік, а пухнасте насіння розноситься вітром.

БУЛЬВА́Р – широка алея на міській вулиці, як правило, посередині її.

Бульвар являє собою озеленену територію вздовж проспекту, транспортної магістралі або набережної з алеями і доріжками для пішохідного руху і короткочасного відпочинку.

IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Дослідження-пошук (робота з таблицею)

При творенні нових слів розрізняють твірну основу (твірне слово) й похідне слово. Розгляньте таблицю (на дошці) й дайте визначення:

  • Яка основа називається твірною?
  • Яке слово називається похідним?

Твірна основа

Словотворчий суфікс

Похідне слово

заліз (о)

залізн (ий)

залізниц (я)

залізничн (ий)

-н (ий)

-иц (а)

-н (ий)

-ик

залізний

залізниця

залізничний

залізничник

Твірною називається основа, від якої утворено інше слово. Утворене слово називається похідним.

Визначте, яке слово в парі є твірним. Запишіть і проведіть стрілку від твірного слова до похідного, позначте твірну основу:

Осінній←осінь; світити→засвітити; лісок→лісочок; лід→льодок

  • тв.сл тв.сл. пох.сл. тв.сл. пох.сл. тв.сл. пох.сл.
  • Що відбувається під час творення слова льодок (лід)? (чергування голосної)

Отже, словниковий склад мови збагачується за рахунок утворення нових слів від спільнокореневих за допомогою афіксів, а також шляхом переходу з однієї частини мови в іншу.

Афікси – це значущі частини слова – префікс і суфікс.

  • До речі, а які ще значущі частини слова ви знаєте? (корінь, основа).
  • А що таке закінчення? (це змінювана частина слова).
  1. Робота з підручником
  • Опрацювання теоретичного матеріалу (стор. 52-53)

V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи

  1. Виконання вправ ( робота в зошиті)
  • Розподільна робота з ключем (Вправа 122, стор. 53)

Випишіть у дві колонки слова: день, осінній, нога, співак, іскра, парк, перехід, ракета, кінотеатр, океан. Виділені слова розібрати за будовою.

а) непохідні                б) похідні

День осінній

нога перехід

ікра співак

парк кінотеатр

ракета

океан

 

  • Коментоване письмо (Впр. 123, стор. 53)

Фізкультхвилинка

А тепер давайте відпочинемо і трішечки порухаємось.

 

У дорозі всі стомились,

Адже добре потрудились.

Тож давайте для розрядки

Зробимо кілька вправ зарядки.

Руки - вгору, руки – вниз,

На сусіда подивись.

Руки – вгору, руки – в боки,

І зроби чотири кроки.

Раз – присіли, два – устали,

Пострибали, пострибали.

За столи тепер сідаймо, за знаннями вирушаймо.

  • Творча робота (Впр. 125, стор. 54)

VІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

Дослідження-відновлення

  • Установити відповідність (ЗНО)
  1. Восени і горобець … А виганяє птицю з гаю
  2. Жовтень землю вкриє де листком, … Б жовтню син, а зимі рідний брат
  3. Жовтень ходить по краю, і … В де сніжком
  4. Листопад — вересню онук, … Г багатий
  • Визначити твірні основи у всіх повнозначних словах.

VІІ. Пiдсумок уроку

Бесіда

  1. Що нового ви почули на уроцi?
  2. Чому треба шанувати народнi традицiї?
  3. Яке слово називається твірним?
  4. У чому полягає рiзниця мiж формотворенням та словотворенням?
  5. Яке значення для розвитку мови має словотвір?

VІІІ. Оцінювання

ІХ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати §16, 17 підручника
  2. Виконати вправу підручника:
  • Достатній рівень – Впр. 124;
  • Високий рівень – Впр. 128
Категорія: Українська мова | Додав: il_kulyk
Переглядів: 830 | Завантажень: 223 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar